piątek, 24 czerwca 2022

Park miniatur zabytków dolnego śląska Kowary cz.2

 Hej! Podzieliłam tego posta z wyjazdu na dwie części, ponieważ jako całość posty byłyby zdecydowanie za długie. Do dzieła !




Pałac w Karpnikach

Pałac ten stanowił jedną z najokazalszych na Śląsku rezydencji romantycznych, dobrze wkomponowanych w otaczający teren wiejski. Początki obiektu sięgają XIV wieku, gdy wybudowana została czteroskrzydłowa warownia z wewnętrznym zamkniętym dziedzińcem i otaczającą fosą. W latach późniejszych przebudowany został w stylu gotyckim. Obecnie pałac jest restaurowany. Model budowało czterech modelarzy przez dwa miesiące

 




Pałac Moszna

Budowla powstała w połowie wieku XVII. Od 1866 do 1945 roku był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów. Do roku 1900 powstała najbardziej okazała część wschodnia w stylu neogotyckim, a w latach 1912-1914 dobudowano, skrzydło zachodnie w stylu neorenesansowym. W roku 1911 oraz 1912 gościem podczas urządzanych polowań przez Franza hr. Tiele-Wiencklera był cesarz Wilhelm II. Zamek posiada 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Pałac jest częściowo udostępniony do zwiedzania. W kaplicy odbywają się koncerty muzyki kameralnej, a w galerii wystawy dzieł sztuki. Model budowało dziewięciu modelarzy przez dziewięć miesięcy.




Pałac Paulinum 

Pierwsze wzmianki o dobrach paulińskich pochodzą z 1655 roku i są związane z przybyciem jezuitów do Jeleniej Góry. Dzięki nim szybko utrwaliła się nowa nazwa folwarku Paulinenhof. W połowie XIX wieku folwark i otaczające je ziemie kupił znany jeleniogórski fabrykant Richard von Kramst. W roku 1855 zlecił on jeleniogórskiemu ogrodnikowi Siebenhaarowi, twórcy plant jeleniogórskich, założenie na Górze Krzyżowej parku krajobrazowego. Willę w stylu zamkowo-dworskim zlokalizował on na specjalnie uformowanej skarpie na wschodnim zboczu góry. W 1906 roku Oskar Carlo rozpoczął przebudowę i modernizację pałacu. Powierzył to zadanie wrocławskiemu architektowi Karlowi Grosserowi, który rozbudował pałac w duchu eklektycznym. Po śmierci Oscara Caro w roku 1931 obiekt został zakupiony przez Niemiecki Front Pracy, który przebudował go na centrum szkoleniowe NSDAP. We wrześniu 1945 roku pałac stał się największą państwową składnicą dolnośląskich dzieł sztuki, następne zlokalizowano w nim kasyno oficerskie dla pobliskiego garnizonu wojskowego. Od 2002 roku pałac jest własnością prywatnej spółki i mieści się w nim hotel wraz z restauracją.






Pałac Rodu von Magnis w Bożkowie

Zespół pałacowo-parkowy w Bożkowie jest jedynym w swoim rodzaju miejscem w Kotlinie Kłodzkiej. Dzięki staraniom właściciela, Hrabiego Alexandra von Magnes, który spowodował rozkwit i powiększenie się majątku, pałac ten stał się głównym dworem szlacheckim arystokratów śląskich.
Model budowało siedemnastu modelarzy przez trzy i pół miesiąca, co również znaczy, że jeden modelarz budowałby ten model przez pięć lat.





Pałac w Bukowcu

Klasycystyczny pałac w Bukowcu został wzniesiony w latach 1790 - 1800 w miejscu dawnego renesansowego dworu  XVI wieku z polecenia właściciela tych terenów - hrabiego von Reden. W wyniku podjętych prac, powstał dwukondygnacyjny budynek kryty dachem z lukarnami, z wspaniałymi wnętrzami. W najbliższym otoczeniu pałacu, do dziś znajduje się szereg zabudowań gospodarczych, budynki mieszkalno- gospodarcze, spichlerze, czy dawny browar. Rezydencja miała być otoczona rozległym parkiem krajobrazowym, na który składają się sztuczne zbiorniki wodne, wzniesienia, skały, wszystko otoczone licznymi alejami spacerowymi. Wyjątkowego charakteru nadają liczne budowle ogrodowe, staw Kąpielnik. 




Ratusz w Kowarach

Ratusz wybudowany został przez wybitnego architekta pochodzącego z Kamiennej Góry w XVIII wieku w stylu klasycystycznym. Usytuowany w centrum miasta godnie pełni swoją reprezentatywną funkcję. Model budowało pięcioro modelarzy przez dwa miesiące.




Pałac z Vrchlabí

Pałacyk ten, wybudowany w 1546 roku w malowniczej miejscowości zwanej również „Bramą Karkonoszy" należy do czołówki obiektów w Europie zaprojektowanych przez do dziś nieznanego autora w stylu renesancyjnym. Pałac w Vrchlabi stał się magnesem, dla licznej grupy turystów chcących poznać unikatowy styl, góry i ich urocze miejscowości. Obecnie pomieszczenia zamkowe wykorzystuje Rada Miasta Vrchlabi. Model budowało sześcioro modelarzy przez trzy miesiące.





Pałac z Jilemnice

Pałac z Jilemnice został wybudowany w XVI wieku w stylu renesansowym przez Křineckich z Ronova. Była to budowla obronna, będąca siedzibą właściciela okolicznych ziem. W roku 1701 r. zamek nabył postępowy ród Harrachów, którzy go w latach 1714 i 1895 rozbudowali go do dzisiejszej reprezentatywnej formy. W czasie II wojny światowej ich majątek został skonfiskowany a po jej zakończeniu budynek i grunty przypadły państwu czechosłowackiemu. Od 1954 roku w pałacu ma swą siedzibę Muzeum Karkonoskie, które powstało dzięki dyrektorowi szkoły dziewczęcej Jáchymowi Metelkowi i nauczycielowi Janowi Bucharowi ze zbiorów Czechosłowackiej Wystawy Etnograficznej w 1891 r. Warto zobaczyć unikatową mechaniczną grającą szopkę betlejemską Metelki z lat 1883 – 1913 oraz najdelikatniejszą przędzę lnianą na świecie.






Ratusz z Görlitz

Budynek ratusza został wzniesiony w 1369 z przeznaczeniem na administracje miejską. W XVI wieku na wieży ratuszowej został zamontowany jeden z pierwszych na świecie zegarów mechanicznych. Budynek ratusza przebudowany został w okresie renesansu a jego artystycznie wykonanych wnętrzach mieści się m.in. Urząd Stanu Cywilnego. Model budowało ośmioro modelarzy przez pięć miesięcy.




Ratusz Wrocławski

Jeden z głównych zabytków Dolnego Śląska uznawany jest jako unikat świeckiej architektury gotyckiej na skalą europejską. Od początku rozbudowy w wieku XIII pełni dumną rolę siedziby władz miejskich. Od roku 1948 ratusz jest obiektem muzealnym prezentującym liczne wystawy historyczne. Model budowało ośmioro modelarzy przez dwa miesiące.




Starówka Lubomierza

Starówka lubomierska zaliczana jest do architektonicznej perły Dolnego Śląska. Swoją nazwę zawdzięcza przybyłemu na te ziemie w 1251 roku rycerzowi von Liebenthal. Początki Lubomierza są ściśle związane z powstaniem szlaków handlowych przecinających te miasto oraz z powstaniem klasztoru sióstr benedyktynek. Model budowało siedmioro modelarzy przez dwa miesiące.







Starówka Jeleniej Góry

Uliczka Marii Konopnickiej oraz brama Wojnowska są wizytówką miasta Jelenia Góra. W pobliżu znajduje się również najstarszy w tym mieście kościół pod wezwaniem Św. Anny. Model budowało trzynastu modelarzy przez cztery miesiące.







Strzecha Akademicka

Drugie, co do wielkości schronisko w Karkonoszach, wybudowane zostało w 1886 roku jako pasterska buda na wysokości 1258m. n.p.m. Wraz z rozwojem ruchu turystycznego zmieniała swój wygląd i przeistoczyła się w prawdziwe górskie schronisko. Obok Strzechy przebiega główny, prastary szlak turystyczny prowadzący na grzbiet Śnieżki. Model budowało trzech modelarzy przez dwa miesiące.




Śnieżka

Mającą wysokość 1602 m. n.p.m. Śnieżka jest jedną z pierwszych gór europejskich, tak licznie odwiedzających przez turystów. Wizualnie dominująca nad całymi Karkonoszami stała się istotną atrakcją i wizytówką tego pasma górskiego. Nowy budynek obserwatorium wysokogórskiego wzniesiony został w 1974 w kształcie trzech talerzy. W założeniu zastąpić miał stare obserwatorium oraz stare schronisko, które stało się zbyt małe wraz ze wzrostem ruchu turystycznego. Obok stacji wysokogórskiej znajduje się najstarsza część Śnieżki, Kaplica Św. Wawrzyńca, w której raz w roku, w dzień jej patrona odprawiane są Msze Święte. Miniaturę budowało 2 modelarzy przez okres jednego miesiąca.



Wygląd szczytu Śniezki sprzed 1968 roku

Pierwsi pielgrzymi zdobywali szczyt Śnieżki już w XV wieku. Dwieście lat później, mieszkająca u podnóża Karkonoszy rodzina Schaffgotsch wybudowała na wysokości 1602 m. n.p.m. kaplice Św. Wawrzyńca. W wieku XIX wraz ze wzrostem ruchu turystycznego wybudowano na szczycie pierwsze schronisko, stojące do 1968 roku. W tym czasie dokonywano już pierwszych pomiarów meteorologicznych w starej, drewnianej stacji meteorologicznej, która stanęła na Śnieżce w 1900 roku. Modele budował jeden modelarz przez jeden miesiąc.




Świątynia Ateny "Herbaciarnia"

W jednym z najładniejszych parków krajobrazowych kotliny Jeleniogórskiej, okalającym Pałac w Bukowcu, na wzniesieniu znajduje się budynek przypominający grecką świątynię, zwany również Herbaciarnią, z którego rozciąga się widok na Karkonosze i Śnieżkę. Budowla została wzniesiona na przełomie XVIII i XIX wieku, przez rodzinę Redenów, która postanowiła zorganizować wokół pałacu malowniczy, idealny do romantycznych i wyciszających spacerów park. Wśród stawów, wieży i innych pawilonów parkowych, powstała również Herbaciarnia, zbudowana tak naprawdę specjalnie dla żony hrabiego von Reden - Fryderyki z domu von Riedel zu Eisenbach. To właśnie tu ulokowano jej bibliotekę i prowadzono długie rozmowy przy herbacie z oszałamiającym widokiem na góry. 




Wieża rycerska w Siedlęcinie

Wieża rycerska, zwana również murowaną perłą dolnego śląska stanowi najlepszy przykład budowli tego typu w środkowej Europie. Powstanie warowni wiąże się z książętami świdnicko-jaworskimi, którzy na planie prostokąta wznieśli w XIV wieku dwudziestometrową wieże mieszkalną. Wewnątrz obiektu znajdują się niezwykle cenne XIV - wieczne malowidła naścienne, przedstawiające opowieści o Lancelocie, jednym z rycerzy Króla Artura. Malowidła jak i sam wygląd czyni ją miejscem niezwykle magicznym. Model budowało czterech modelarzy przez dwa miesiące.




Zamek Chojnik

Zamek Chojnik położony na malowniczym wzgórzu Chojnik wzniesiony został w XIV wieku przez księcia Bolka II jako jeden z elementów fortyfikacji granic księstwa. Kolejnym właścicielem warowni stała się bardzo wpływowa i zamożna rodzina Schaffgotsch, która rozbudowała obiekt w duchu renesansu. Od czasu wielkiego pożaru w roku 1675, Zamek pozostaje trwałą ruiną, pięknie ozdabiającą wzniesienia sudeckie. Model budowało dziewięcioro modelarzy przez dziewięć miesięcy.






Zamek Czocha

Malownicze mury zamku, położone są na granitowym wzgórzu w dolinie rzeki Kwisy, i wzniesione zostały w XIII wieku z inicjatywy czeskiego króla Wacława II jako twierdza obronna. W XVI wieku średniowieczna, druga, co do wielkości na Dolnym Śląsku warownia, przebudowana została na okazałą rezydencje renesansową. Dzięki licznym legendom oraz pełnym tajemniczości charakterze, zamek Czocha wytwarza niepowtarzalna atmosferę odległych epok. Model budowało dziewięcioro modelarzy przez jeden rok.





Zamek Frýdlant

Zamek Frýdlant znajduje się w południowej części gór Izerskich, zaledwie 12 km od granicy polsko-czeskiej. Jest jednym z największych zamków Europy Środkowej. Poprzez modernizacje, wprowadzane na przestrzeni sześciu stuleci, stał się efektownym połączeniem gotyckiej warowni z renesansową rezydencją. Jednym z jego najsłynniejszych właścicieli był Albrecht von Wallenstein, genialny strateg dowodzący wojskami cesarskimi w czasie wojny trzydziestoletniej. Został udostępniony do zwiedzania już w roku 1801 i do dziś pełni rolę muzeum, posiadającego w pełni zachowane wnętrze oraz tysiące różnorodnych eksponatów związanych z historią zamku.








Zamek Kliczków

Zamek Kliczków, jest jednym z najstarszych obiektów tego typu na Dolnym Śląsku. Jego historia sięga okresu panowania książąt świdnicko-jaworskich. Wzniesiony został jako warownia na pograniczu tegoż księstwa. Czasy świetności Zamku Kliczków przypada na okres romantyzmu, kiedy to obiekt ten został przebudowany i uzyskał kształt widoczny do dnia dzisiejszego. Model budowało siedmioro modelarzy przez sześć miesięcy.








Zamek Książ

Zamek „Książ” jest największym tego typu obiektem na Dolnym Śląsku a trzecim w Polsce. Na przełomie pięciu wieków zamek był w posiadaniu bardzo wpływowej rodziny Hochbergów, która nadała mu widoczny, reprezentatywny wygląd, ozdabiając go renesansowymi i barokowymi elementami. Obiekt ten od początku swego istnienia przyciąga swoją magią i potęga liczne pielgrzymki turystów. Model budowało dziewięcioro modelarzy przez dwa lata.


A na sam koniec widoczki z parku miniatur:











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia