Hej !
19.06.2022 wpadłam na pomysł, aby tak piękną niedzielę spędzić lepiej, aniżeli siedząc w domu, a więc udałam się wraz z moim partnerem w podróż. Ten dzień był bardzo upalny, jechaliśmy ponad godzinę w jedną stronę w małym samochodzie z słabo działającą klimatyzacją, było trochę gorąco, ale bez tragedii.
W Kowarach już byłam, jednak nigdy wcześniej nie odwiedzałam parku miniatur z zabytkami dolnego śląska. Jeśli jesteście zainteresowani tematem zabytków to serdecznie zapraszam do poczytania/pooglądania.
Dom Wdowy
Budynek wybudowany został na zlecenie ówczesnego właściciela posiadłości Christiana Mentzla w roku 1804, przeznaczony był dla najstarszej części rodu. Pałacyk położony pośrodku pięknego parku krajobrazowego, wytwarza wokół siebie przytulną atmosferę śląskiego dworku. Dziś pełni rolę jako hotel i restauracja, należy do rodziny von Küster. Model budowało czterech modelarzy przez miesiąc.
Pałac Łomnica
Pałac Łomnica dzięki swojej unikalnej atmosferze oraz romantycznemu usytuowaniu stanowi jeden z najciekawszych zabytków Kotliny Jeleniogórskiej. Rezydencja została wybudowana w XVIII w. przy brzegu rzeki Bóbr w stylu barokowym i stanowi idyllę starej, śląskiej arystokratycznej posiadłości. Od roku 1992 dobro łomnickie znajduje się ponownie w rękach rodziny von Küster, która stworzyła w nim centrum kulturalne Kotliny Jeleniogórskiej. Model budowało sześciu modelarzy przez dwa miesiące.
Dwunastu Apostołów
Domy tkaczy śląskich, znane też pod nazwą "Dwunastu Apostołów" stanowią dwanaście drewnianych zabytkowych domków z początku XVIII wieku wybudowanych dla czeskich tkaczy przez Cystersów. Pełne uroku, piękne w swej konstrukcyjnej prostocie, stanowią jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa drewnianego na Śląsku. Model budowało trzech modelarzy przez dwa miesiące.
Armata
Śnieżka wybija się około 200 metrów ponad wrzosowiska Równi pod Śnieżką. Dominowała nad całymi Karkonoszami i stała się wizytówką tego pasma górskiego, przez co była jedną z pierwszych europejskich gór, licznie odwiedzanych przez turystów. W XIX wieku ważne osobistości wnoszono na Śnieżkę lektykami. Na szczycie witał ich wystrzał armatnii, rozchodzący się hukiem po całej kotlinie Jeleniogórskiej. W taki sposób mieszkańcy sudeckich dolin, dowiadywali się o zdobyciu śnieżki przez wpływowego arystokratę lub nawet samego króla.
Baszta Bracka w Lubaniu
Kamienna wieża powstała w 1318 roku podczas przebudowy fortyfikacji miejskich przez Margrabiego Waldemara. Zbudowana została z bazaltowego kamienia, a górę wieży wieńczy ceglany krenelaż, dodany w XIX wieku. Baszta w swoim wnętrzu mieściła miejskie więzienie, spichlerz i skład broni, a wraz z murami oraz bramą stanowiła ważny element obrony miasta. Model zbudowało dwóch modelarzy przez dwa miesiące.
Bazylika Mniejsza w Krzeszowie
Kościół NMP w Krzeszowie jest jednym z największych i najpiękniejszych kościołów barokowych w Europie. Świątynia została podniesiona do rangi Bazyliki Mniejszej przez papieża Jana Pawła II w 1998 roku i należy do zabytków najwyższej klasy. Za prezbiterium o pięknym rokokowym wnętrzu znajduje się Mauzoleum Piastów świdnickich. Bazylika i towarzyszące jej obiekty sakralne od wieków przyciągają pielgrzymów z całego świata. Model budowało ośmioro modelarzy przez sześć miesięcy.
Dębowy dworek
Pałac Dębowy wybudowany został w malowniczej miejscowości w stylu eklektycznym w 1875. Dzięki swojej formie i położeniu, obiekt ten zaliczany jest do unikatowych dzieł XIX wieku. Trójkondygnacyjna rezydencja Marszałka Dworu, barona Urlicha Saint Paula, zapalonego botanika, otoczona została jednym z najpiękniejszych parków romantycznych, utrzymanym w nienaruszonym stanie do czasów dzisiejszych. Model budowało dwóch modelarzy przez jeden miesiąc.
Chata, w której mieści się regionalne muzeum sportu i turystyki w Karpaczu jest unikalnym przykładem architektonicznym tego regionu. Budynek wybudowany został przez dumną społeczność Karpacza, która mogła szczycić się swoją historią i osiągnięciami przed licznie odwiedzających miasto turystami. Model budował jeden modelarz przez jeden miesiąc.
Mającą już ponad stu letnią historie Willa „Polny Kamień”, wybudowana została w stylu neorenesansowym na zlecenie wybitnego śląskiego dramaturga – Gerarda Hauptmanna w 1902 roku. Od początku istnienia była idyllą śląskich pisarzy i ich ucieczką od rzeczywistości. Dziś Willa pełni dumną funkcje muzeum miejskiego, gdzie kultywowane jest dziedzictwo Dolnego Śląska. Model budowało sześciu modelarzy przez dwa i pół miesiąca.
Dom przysłupowy, zwany również zagrodą kołodzieja z Wigancic Żytwaskich wybudowany został w 1822 roku i stanowi cenny przykład architektury łużyckiej. Dom Kołodzieja przeniesiony został w roku 2005 do Zgorzelca. Model budowało trzech modelarzy przez trzy miesiące.
Domy Tyrolskie z Mysłakowic
Domy tyrolskie wybudowane zostały przez austriackich przesiedleńców alpejskiej kotliny Zirell w połowie wieku XIX, którzy z powodów religijnych zmuszeni byli opuścić swoją ojczyznę. Dzięki życzliwości Króla Pruskiego Fryderyka Wilhelma III osiedlili się u stóp Karkonoszy, wzbogacając ten region o niepowtarzalną i oryginalną architekturę alpejską do czasów dzisiejszych. Modele budował jeden modelarz przez trzy miesiące.
Katarynka
W latach międzywojennych w Karkonoszach na górskich szlakach, w celu poprawienia dobrego nastroju wędrujących turystów, grano na katarynkach ówcześnie popularne melodie. Jednym z udogodnień dla wspinających się na śnieżkę była możliwość dania się wnieść w lektyce przez tragarzy na sam szczyt. W miejscu pod Śnieżką gdzie turyści wsiadali do lektyk, niejeden turysta rozweselony muzyką kataryniarzy, wypił piwo a może jedno więcej. Kataryniarze utrzymywali się z hojności turystów, a tragarze pobierając opłatę w zależności od wagi wnoszonego i wypitego przez niego piwa, również mieli przy tym swoje korzyści.
Kościół króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV
Należący do zespołu pałacowego letniej rezydencji kościół, wybudowany został pod wpływem protestanckich emigrantów z Tyrolu, osiedlających się na tych ziemiach od roku 1837. W roku 1840 główne wejście do świątyni wzbogacone zostało dwiema oryginalnymi Kolumnami z Pompei, które otrzymał Król w prezencie od księcia Neapolu. Model budowało siedmioro modelarzy przez trzy miesiące.
Kościół Nawiedzenia NMP w Karpaczu
Budowa świątyni zaprojektowanej przez Wrocławskiego architekta Ludwiga Schneidera rozpoczęła się w 1909 roku. Prace prowadzone pod nadzorem mistrza murarskiego z Kowar Maxa Steinera. Jeszcze w tym samym roku został założony krzyż na wieży, a 1910 roku świątynia została poświęcona wraz z trzema dzwonami. Ołtarz główny jest w stylu późnobarokowym. Statua serca Pana Jezusa dla bocznego ołtarza została została wykonana przez tyrolskiego rzeźbiarza Civillo del Antonio. Strop świątyni został pomalowany przez kłodzkiego artystę. Charakterystyczny kształt świątyni razem z wieżą nakrytą cebulastym dachem helmowym nawiązuje do barokowej architektury tyrolskiej. W 1979 roku zainicjowano rozbudowę świątyni według projektu architekta Antoniego Bila z Karpacza. Rozbudowa została ukończona w 1985 roku. Model budował jeden modelarz przez trzy miesiące.
Kościół Pokoju w Świdnicy
Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy jest zabytkowym budynkiem sakralnym wybudowanym na mocy porozumień Westfalskiego, zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Kościół jest największą drewnianą świątynią w Europie i od 2001 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości – UNESCO. Model budowało siedmioro modelarzy przez trzy miesiące.
Kościół Najświętszego SPJ w Karpaczu
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Karpaczu to obiekt powstały dzięki staraniom Stowarzyszenia Budowy Kościoła z Pastorem Richardem Gunther z Miłkowa na czele. Uroczyste poświęcenie kościoła odbyło się 13.09.1908 r. Od końca II wojny światowej służy katolikom. Budowla ma cechy neoromanizmu i neogotyku.
Kościół Podwyższenia krzyża Świętego w Jeleniej Górze
Uroczyste poświęcenie tej barokowej świątyni nastąpiło w 1718 roku. Jeden z sześciu Kościołów „Łaski” wybudowanych na Dolnym Śląsku odwzorowanych na Kościele Św. Katarzyny ze Sztokholmu jest największym obiektem sakralnym stolicy kotliny jeleniogórskiej, mogącym pomieścić do 10000 wiernych. Świątynia, wybudowana na planie krzyża greckiego zachwyca swym bogato zdobionymi wnętrzami. Model budowało sześcioro modelarzy przez cztery miesiące.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz