Autor: Hibo Wardere
Tytuł: Cięcie
Gatunek literacki: biografia, autobiografia, pamiętnik
Data wydania: 2017-09-12
Opis:
Wyobraź sobie, że masz sześć lat. Matka budzi cię w środku nocy, myje i ubiera w zniszczone ubranie, a potem prowadzi cię do złowróżbnie wyglądającego namiotu na końcu ogrodu. Tam zostajesz unieruchomiona siłą przez dorosłe kobiety i w okrutny sposób okaleczona. A wszystko to na polecenie twojej rodzicielki. Hibo Wardere w dzieciństwie padła ofiarą obrzezania, zabiegu tak brutalnego, że w jego następstwie o mało nie straciła życia. W wieku osiemnastu lat, po wybuchu wojny domowej w Somalii, przeniosła się do Londynu. Tam szybko się zorientowała, że to, co ją spotkało w ojczyźnie, na Zachodzie wcale nie jest czymś normalnym. To właśnie wtedy postanowiła poświęcić się walce ze zwyczajem okaleczania kobiecych narządów płciowych. Zajmując się wychowywaniem dzieci i każdego dnia zmagając się ze straszliwymi konsekwencjami obrzezania, starała się dowiedzieć jak najwięcej o korzeniach tej okrutnej tradycji. Obecnie Hibo pracuje w Londynie i pomaga dziewczętom, którym grozi wywiezienie przez rodziców za granicę w celu obrzezania. Poruszająca, boleśnie szczera opowieść Hibo jest historią jej niezwykłego życia, ale również przyczynkiem umożliwiającym lepsze zrozumienie tej średniowiecznej praktyki, która miewa się zdumiewająco dobrze w XXI wieku w kraju oddalonym o tysiące kilometrów od Somalii. Przypadki FGM w Wielkiej Brytanii zbyt długo trzymano w tajemnicy. Teraz przyszła pora, by to zmienić.
Ta inspirująca historia ukazuje starcie dwóch kultur w łonie współczesnego społeczeństwa. Teraz okaleczanie kobiecych narządów płciowych to już bardzo brytyjski problem.
Moje zdanie o książce:
Historia Hibo, która jako sześciolatka została obrzezana jest bardzo poruszająca i szczera. W książce opisane jest co działo się od początku do końca. Hibo zdecydowanie w drastyczny sposób została potraktowana. Obrzezanie to przemoc na dzieciach, my to wiemy, natomiast w krajach gdzie jest to normalne nie traktują tego w taki sposób. Kiedyś obrzezanie było mi obce, ale po przeczytaniu książek o tym procederze pozwoliło mi zrozumieć jaka krzywda dzieje się małym dziewczynkom ( i nie tylko) na Zachodzie/ Z książki wynika, że działo się tak również w Wielkiej Brytanii, być może w wielu innych zakątkach świata i pomimo wiadomości, życia w cywilizowanym świecie niektórzy rodzice związani z tą kulturą nadal wierzyli, że obrzezanie jest czymś normalnym. Hibo kiedy zrozumiała, że to przemoc stopniowo zaczęła z tym walczyć, zaczęła uświadamiać, miała w tym doświadczenie, gdyż sama została obrzezana, dlatego była w tym prawdziwa i ludzie w większości wierzyli jej, iż jest to przemoc, krzywda wyrządzana dziecku. Obrzezanie jest po to, aby mężczyzna miał dowód czystości swojej przyszłej żony. To wszystko, całe cierpienie, możliwa utrata życia tylko po to aby udowodnić czystość, wierność? Nam może nie mieści się to w głowie, jednakże w takich krajach są i zapewne zawsze będą, takie "zabiegi" wykonywane. U nas się o tym nie słyszy, nie mamy pojęcia ile z tych obrzezanych dzieci umiera, w jakich warunkach się to dzieje itd. Uważam, że książka jest świetna, wiele uświadamia oraz ukazuje kulturę innego kraju. A to, że sama autorka książki była obrzezana dodaje dodatkowego zainteresowania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz