Hej !
Dziś recenzja książek tj:- Zapomniane dziecko, Cathy Glass, - Operator 112, Roman Klasa
Autor: Cathy Glass
Tytuł: Zapomniane dziecko
Gatunek literacki: literatura faktu
Data wydania: 2014-07-30
Opis książki
Wrażenia po przeczytaniu książki:
Książka jest o tyle interesująca, że jest oparta na faktach. Takich przypadków jest mnóstwo, nie ma co się oszukiwać. Zaniedbania ze strony systemu, pomocy są na porządku dziennym. Książka jest napisana w sposób bardzo przystępny dla młodzieży, zrozumiały, czyta się ją szybko i z przyjemnością, jednak nie jest to moja ulubiona książka. Polecałabym ją raczej do poczytania w niedzielne nudne popołudnie.
Autor: Roman Klasa
Tytuł: Operator 112. Relacja z centrum Ratowania życia
Gatunek literacki: biografia, autobiografia, pamiętnik
Data wydania: 2020-04-15
Opis książki
Zaczynało się zawsze tak samo.
– Operator 36, w czym mogę pomóc?
Dalsza część rozmowy za każdym razem była wielką niewiadomą. Czy operatora czeka dziesięć minut wysłuchiwania wyzwisk od pijanego mężczyzny? A może właśnie dzwoni zrozpaczona matka, której dziecko odchodzi w jej ramionach? Lub po drugiej stronie jest samobójca, który za moment targnie się swoje życie?
Roman Klasa przez prawie sześć lat pracował w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku jako operator numeru alarmowego 112. Nigdy nie widział swoich rozmówców, jednak często to właśnie od niego zależał ich dalszy los.
Książka „Operator 112. Relacja z centrum ratowania życia” to poruszająca i szokująca opowieść człowieka, który przez lata był uczestnikiem ludzkich dramatów. Autor wspomina proces rekrutacji do CPR, przywołuje najciekawsze przypadki zgłoszeń na numer 112 i przedstawia realia pracy ludzi, którzy nie są zauważani, mimo że każdego dnia biorą na siebie ogromną odpowiedzialność za ludzkie życie i zdrowie.
Moje wrażenia po przeczytaniu książki:
Książka bardzo interesująca, jest zdecydowanie bardzo potrzebna na rynku aby uświadamiać ludzi, iż praca operatora nie jest taka jak nam się może wydawać, ukazuję też jak zachować się w danej sytuacji, tak aby współpraca pomiędzy operatorem a osobą po drugiej stronie była jak najbardziej płynna. Uświadamia też, jakie obciążenie psychiczne niesie taka odpowiedzialność za ludzkie życia. W książce opisane są sytuacje, w których ludzie dzwonią tak tylko żeby sobie pogadać, są także te w których operator jak najbardziej jest w danej sytuacji potrzebny. W książce jednak większość jest o tym jak bardzo ciężka jest to praca a jakie są jej warunki, wypłata (oczywiście w negatywnym sensie).