Witam kochani w kolejnym poście, który będzie dotyczył mojego wyjazdu do Skalnego miasteczka w Czechach. Jeżeli jesteście zainteresowani widokami to zapraszam 🗻
Rezerwat podzielony jest na dwie duże części: Teplicke skály i Adršpašské skály. Na całym obszarze wyznaczono kilka szlaków turystycznych, z których najczęściej uczęszczane są dwa szlaki okrężne, ukazujące piękno obu zespołów skalnych. Dodatkowo możemy wybrać szlaki mniej znane
i uczęszczane: zielony szlak w Teplickich skałach, który wiedzie na górę Čáp i do ruin zamku Skály, czerwony szlak rowerowy, który obiega cały rezerwat oraz szlak żółty łączący oba skalne miasta (jeśli startujemy rano to jest on świetną okazją do zwiedzenia obu zespołów skalnych). Istnieje jeszcze krótki szlak żółty (północno-zachodnia część rezerwatu) prowadzący do ruin zamku Adrspach. Ścieżki okrężne są (w swych podstawowych wersjach) dość proste nawet dla nieprzygotowanego turysty, jednak pozostałe szlaki i ścieżki boczne (np. wejście na zamek Strzemię) mogą wycisnąć z nas przysłowiowe siódme poty. Co więcej zimą niektóre fragmenty mniej popularnych szlaków są pokryte lodem i ich przejście wymaga dobrego obuwia oraz ostrożności! Na szczęście ten problem nie występuje przy drogach okrężnych.
Ciekawostki
Skalne miasto Adršpašské skály charakteryzuje się niezwykłym zagęszczeniem skalnych wież, jarów, wąskich przejść, skalnych ścian itp. Siły przyrody nadały skałom z piaskowca najrozmaitsze kształty, które dzięki ludzkiej wyobraźni zyskały romantyczne nazwy, takie jak Kochankowie (Milenci), Dzban (Džbán), Starosta i Starościna (Starosta a Starostová), Głowa cukru (Homole cukru) itp. Na rzeczce Metuji, która przepływa przez górną część wąwozu Vlčí rokle, stworzono małe Adršpašskie jeziorko. Turyści mogą skorzystać z możliwości przepłynięcia po nim dużą łodzią i podziwiać z bliska wodospad Velký vodopád. Widok na znaczną część Adršpašskich skał roztacza się z ruin skalnego zamku Adršpach położonego na szczycie Starozámeckiego vrchu.
Obie miejscowości łączy trasa kolejki torowej. Bilet kosztuje zaledwie 10 koron, a skład blisko 4 km odcinek pokonuje w ok. 10 minut.
Najpierw Skalne Miasto nie pełniło funkcji turystycznych, ponieważ dostęp do jego odległych obszarów był utrudniony.
Jednak okoliczna ludność w średniowieczu zaczęła wykorzystywać to miejsce, jako schronienie, ale też miejscowa szlachta budowała tam zamki.
W 1824 na terenie Teplickich Skał doszło do wybuchu wielkiego pożaru, dzięki któremu odsłoniło się wejście do najbardziej niedostępnych części Skalnego Miasta. W związku z tym zaczęły tutaj zjeżdżać znane osobistości, takie jak: August II Mocny, Józef II oraz Johann Wolfgang Goethe.
W XX wieku doszło do zainteresowania turystyką wspinaczkową i w związku z tym utworzono rezerwat Národní přírodní rezervace Adršpašsko-Teplické skály, gdzie zostały wytyczone różne szlaki.
Rezerwat ten znajduje się w części Gór Stołowych. Większość skał, które się tam znajdują, stanowią piaskowce, które pochodzą z różnych okresów geologicznych. Są tam również ciekawe gatunki roślin, np. fiołek dwukwiatowy, podbiałek alpejski oraz modrzyk górski. Ze zwierząt można tam znaleźć: borsuka, czaplę, bociana czarnego, nietoperza, ale żmiję zygzakowatą.
Teplické skály- Fakty
W tej części rezerwatu znajdują się trzy charakterystyczne punkty, takie jak: Skalna Brama, na której umieszczono tablicę upamiętniającą pobyt tutaj Goethego.
Następny ważny punkt to skrzyżowanie pod Siekierą, a także rozdroże przy Skalnej Narzeczonej. Tutaj rozpoczyna się przejście przez najładniejsze skały i można tam zobaczyć Sfinksa, Niedźwiedzia Polarnego oraz Psa. Jednak turystom najbardziej podoba się Świątynia, Skalna Kaplica oraz Wielki i Mały Plac Świątynny.
Adršpašské skály- Fakty
Adršpašské skály to najsłynniejsza i najczęściej odwiedzana część Skalnego Miasta. Na początku szlaku znajduje się tam piękne jezioro, a idąc dalej, można naleźć takie formacje skalne, jak: Głowa Cukru, Wielbłąd oraz Orle Gniazdo. Warto wiedzieć, że przed Głową Cukru szlak ten rozwidla się i można obejrzeć Wielką Panoramę, a jest to najsłynniejszy punkt widokowy na Skalne Miasto.
Myślę, że wyjazd był jak najbardziej udany. Byłam zafascynowana widokami skał oraz zainteresowana ich kształtami i wielkością. Każdemu polecam wybrać się do Skalnego miasteczka i zobaczyć je na własne oczy.
Źródło:
https://www.tajemnice-swiata.pl/skalne-miasto-w-czechach/
Nie ładnie tak kopiować czyjeś treści z internetu bez podania źródła. Zdajesz sobie sprawę że kradzież czyjegoś utworu intelektualnego podlega odpowiedzialności karnej? W jakim celu w takim razie prowadzisz bloga skoro podpisy do zdjęć kopiujesz od innych autorów? Rozumiem zainspirować się, bądź czerpać z źródła informacji ale nie bezczelnie kraść i podpisywać jako swoje. Pewnie i tak usuniesz ten komentarz ale mam nadzieję, że nauczysz się czegoś na własnych błędach. Jak czułabyś się gdyby ktoś ukradł twoje opowiadania i opisał jako swoje?
OdpowiedzUsuńhttps://www.tajemnice-swiata.pl/skalne-miasto-w-czechach/ nie tak trudno znaleźć wystarczyła sekunda w przeglądarce ;) Pozdrawiam.
Dlaczego miałabym usuwać komentarz ? Źródło podane, pozdrawiam :)
Usuń