środa, 7 lipca 2021

"Twoja kolej na śmierć" Peter James, "Pomyleni" Irena Cieślińska

 



Autor: Peter James

Tytuł: Twoja kolej na śmierć

Gatunek literacki: kryminał, sensacja, thriller

Data wydania:  2019-06-05



Opis:

Czy w spokojnym nadmorskim kurorcie pojawił się pierwszy seryjny zabójca od 80 lat…?
Ostatnie słowa, które wypowiedziała narzeczona do Jamiego Balla, padły w trakcie przerażającej rozmowy telefonicznej. Chwilę wcześniej Logan Somerville wjechała na znienawidzony przez siebie parking podziemny pod budynkiem, w którym mieszkali. Bała się tego miejsca. Kilka sekund po tym, jak Jamie usłyszał w słuchawce krzyk ukochanej, połączenie zostało przerwane. Policja błyskawicznie przyjechała na miejsce, ale Logan już tam nie było. Samochód stał jak gdyby nigdy nic, zaparkowany na swoim miejscu. W środku leżał telefon.
Tego samego popołudnia robotnik pracujący w parku w innej części miasta wykopał zwłoki dwudziestokilkuletniej kobiety. Jak się okazało, nie żyła od 30 lat. Komisarz Roy Grace nie pomyślał nawet, że te dwa zdarzenia mogło coś łączyć. Jednak niedługo później kolejna kobieta mieszkająca w Brighton zaginęła, a w innej części miasta ponownie znaleziono ciało.
W tym samym czasie do drzwi znanego londyńskiego psychiatry zapukał człowiek, który twierdził, że ma informacje o Logan. Od tego wydarzenia Roy Grace nie mógł spać spokojnie. Coś podpowiadało mu, że w słowach nieznajomego tkwi klucz do rozwiązania zagadki przestępstw z Brighton – teraźniejszych i przeszłych…

Jakie jest moje zdanie o książce?

Książka według mnie jest jak najbardziej z ciekawą fabułą, ciut przerażającą. Sceny, gdzie ofiary były porywane bywają dość drastyczne, ale to jest coś co lubię :) Czyta się ją przyjemnie i szybko. Toczą się dwie akcje na raz, opowieści się przeplatają, co daje nam wgląd na całą historię. Poleciłabym tą książkę osobie, która lubi książki z charakterem, z opisami krwawymi. 






Autor: Irena Ciesielska

Tytuł: Pomyleni

Gatunek literacki: nauki społeczne

Data wydania:  2014-11-01



Opis:

Uczymy się normalnie traktować niepełnosprawnych - jeżdżących na wózku czy niewidomych. Gorzej z tymi, których niepełnosprawność nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, którzy mogą zachowywać się dziwnie, a nie mają na twarzy wypisanej diagnozy.
Chorzy na pląsawicę Huntingtona czy miastenię bywają brani za alkoholików, a dzieci z zespołem Pradera-Williego - wyśmiewane z powodu obżarstwa. Narkoleptycy unikają silnych uczuć, tłumią porywy pasji, gdyż - bardzo rozemocjonowani - mogą zapaść znienacka w sen.
Jak ktokolwiek mógłby zrozumieć, co oznacza utrata propriocepcji, skoro większość ludzi nie ma nawet pojęcia, że ją posiada? A czy osoba cierpiąca na szczególnie silną fobię może umrzeć ze strachu? Jak czuje się człowiek, któremu brak sił, by unieść powieki, przełknąć jedzenie, oddychać?
Irena Cieślińska rozmawia z ludźmi borykającymi się ze schorzeniami neurologicznymi, z opiekunami i lekarzami. Pokazuje, jak choroba - czasem niezwykle dziwna, rzadko spotykana, pozornie nie do wyobrażenia - zmienia sposób postrzegania świata i życie. Przybliża "normalnym" tych "nie całkiem normalnych". Żeby zrozumieli.

 Jakie jest moje zdanie o książce?

Czytając opis książki byłam zafascynowana, lubię czytać książki na temat różnych chorób, zaburzeń, jednak ta książka jest dla mnie neutralna. Były tam opisane może 2,3 choroby, które wg mnie były ciekawe, dziwne, liczyłam jednak na coś więcej. Książkę na pewno czyta się dość szybko, ale nie łatwo. Pojawiają się trudne medyczne nazwy chorób, aczkolwiek dzięki temu dowiadujemy się, że coś takiego w ogóle istnieje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia